Czy dieta pudełkowa jest dobra na masę?

Ilość osób, których celem jest budowanie masy mięśniowej stale rośnie. Wiąże się to z tym, iż fit-sylwetka staje się coraz bardziej trendy. Szczególnie taką modę można zauważyć wśród Panów, którzy to dla umięśnionej, postawnej figury potrafią wylać wiele potów.

Budowanie masy to proces równie trudny i wymagający, co odchudzanie. Składa się praktycznie z tych samych elementów – diety, treningu i suplementacji. Tyle, że ich forma jest inna – przystosowana do danych założeń.

Dieta na masę – co jeść, żeby przytyć?

Odżywianie to proces szczególnie ważny, bowiem to od niego wszystko się rozpoczyna. Jest niezwykle istotny i należy przykładać do niego bardzo dużą wagę.

Aby proces budowania masy przebiegał sprawnie, należy jeść:

  • zdrowo
  • często (co 2-3 godziny)
  • pełnowartościowo

Ponadto, nie można zapominać o odpowiednim bilansie wartości odżywczych. W diecie najwięcej powinno znaleźć się węglowodanów (6g na kilogram masy), następnie białka (2g na kilogram masy) i tłuszczy (0,5g na kilogram masy). Istotnym jest również to, by dostarczać organizmowi minerały i witaminy.

Czy dietę na masę może zastąpić dieta pudełkowa?
Oczywiście, catering dietetyczny bardzo często stosowany jest przez profesjonalnych kulturystów, co jest więcej, niż zrozumiałe.

Dieta pudełkowa to bowiem nic innego jak zbilansowany, zdrowy i pełnowartościowy jadłospis dostosowany do naszych potrzeb. Dlatego też, z czystym sumieniem polecamy te rozwiązanie przy budowanie masy mięśniowej.

Pragniemy jednak zauważyć, że cateringi dietetyczne zazwyczaj oferują swoją dietę w kilku opcjach kalorycznych, tj.

  • 1500 kcal
  • 2000 kcal
  • 2500 kcal
  • 3000 kcal
  • 3500 kcal

A co jeśli nasz bilans kaloryczny powinien wynosić np. 2700 kcal? Otóż, wiele firm oferujących tzw. dietę pudełkową pozwala na swobodne dostosowanie jadłospis. Jeśli w ofercie firmy nie ma takiej możliwości – po prostu jedz więcej i obserwuj zmiany zachodzące w składzie i budowie Twojego ciała.

Dieta to nie wszystko!
Proces budowy masy mięśniowej jest nieco bardziej złożony niż mogłoby się to wydawać. Dlatego też, specjalnie dla Was przygotowaliśmy krótki opis pozostałych dwóch procesów – treningu oraz suplementacji na masę mięśniową. Zapraszamy do lektury.

Trening – jak ćwiczyć, by zbudować masę?

Trening na masę – to przede wszystkim ćwiczenia o charakterze siłowym – wielostawowe, realizowane na wolnym obciążeniu. Zrealizować je można zarówno na siłowni, jak i w domu – korzystając z podstawowych urządzeń takich jak ekspander, drążek, hantle i kettleball.

Trening na masę dla początkujących to FBW (Full Body Workout), dla zaawansowanych (minimum 3 miesiące ćwiczeń) to SPLIT (trening łączony).

W ciągu tygodnia należy wykonywać około 3-4 sesje trwające minimum 60 minut.

Suplementacja – co przyjmować na przyrost masy?

Suplementy bardzo często traktowane są jako złote środki na masę mięśniową. Owszem – mogą okazać się pomocne, ale nigdy nie będą stanowić alternatywy dla ciężkiego treningu i diety. Ich zadaniem jest spotęgowanie rezultatów wyżej wymienionych, kluczowych elementów.

Wśród suplementów na masę wyróżnia się: gainery, odżywki białkowe, kreatynę i carbo. Ostatnimi czasy na rynku pojawiły się także suplementy w tabletkach. Przed wyborem należy jednak przeczytać opinie oraz recenzje na temat danych środków. Istnieje bowiem wiele produktów, które najzwyczajniej w świecie nie dają żadnych efektów.

Podsumowanie
Kiedy zadbasz o wszystkie trzy procesy (dietą – polecamy pudełkową, trening, suplementację) to możesz mieć pewność, że efekty pojawią się naprawdę szybko. Musisz mieć jednak świadomość, że optymalnym rezultatem jest wynik na poziomie 2-3 kilogramów w skali miesiąca (czysta masa mięśniowa).

Przestrzegamy przed stosowaniem wątpliwej jakości środków farmakologicznych (m.in. sterydów), gdyż mogą one wyrządzić sporą szkodę w naszym organizmie. Co więcej, rezultaty po zastosowaniu dopingu utrzymują się bardzo krótko.

 

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*