Dieta pudełkowa jako sposób na odchudzanie

Czy wiesz, że według WHO (Word Health Organisation) w 2025 roku ilość osób otyłych może przekroczyć dwa miliardy? Nadwaga i otyłość to choroby cywilizacyjne, które rozwijają się zawrotnym tempie.

Nadwaga jest na tyle poważnym problemem, że interwencję podejmują nawet rządy poszczególnych krajów. Dla przykładu, w Polsce wprowadzono zakaz sprzedaży niezdrowej żywności w sklepikach szkolnych oraz podniesiono podatki na fast-foody. Ponadto, przeprowadzane są kampanie społeczne mające na celu uświadamianie innych o konsekwencjach wynikających z niezdrowego odżywiania.

Odchudzanie, czyli co zrobić żeby schudnąć?
Większa świadomość społeczna oraz chęć poprawy swojego wyglądu sprawia, że trudy redukcji zbędnych kilogramów podejmuje coraz większe grono osób. Sposobów na pozbycie się zalegającej tkanki tłuszczowej jest wiele. Które są skuteczne? Które gwarantują najwyższą efektywność?

Aby doszło do procesu spalania tkanki tłuszczowej musimy doprowadzić organizm do sytuacji w której ilość dostarczanego materiału energetycznego będzie mniejsza niż całkowita przemiana materii. W ten sposób, niejako zmusimy organizm do pozyskiwania energii z materiału zapasowego, którym jest tkanka tłuszczowa. Innymi słowy – musimy mniej jeść, jednocześnie zwiększając aktywność fizyczną.

Nie oznacza to jednak, że mamy się głodzić i ciężko trenować. Wszystko powinno zostać odpowiednio zbilansowane. W przeciwnym wypadku może dojść do niekontrolowanego osłabienia organizmu, którego skutki mogą być naprawdę bardzo poważne.

Jednym ze sposobów na redukcję jest zbilansowana, spersonalizowana dieta pudełkowa.

Dieta pudełkowa jako sposób na redukcję zbędnych kilogramów
Dieta pudełkowa to rozwiązanie dietetyczne, które w ostatnich latach zyskuje cały czas na popularności. Mimo, że jest kosztowne (jeden miesiąc cateringu to około 2000 złotych), to i tak ochoczo po niego sięgamy.

Szczególnie często, to rozwiązanie wybierane jest przez osoby trudniące się odchudzaniem. Dlaczego? Dieta pudełkowa w odróżnieniu od innych metod odchudzania jest: smaczna, pełnowartościowa, zbilansowana i co najważniejsze – potrafi nasycić. Wynika to z faktu, iż oparta jest na produktach o niskiej kaloryczności, ale wysokiej sytości. Takie zestawienie gwarantuje, że odchudzanie będzie nie tylko skuteczne, ale także zdrowe. Co więcej – nie jest „bolesne” i trudne. Wręcz można powiedzieć, że nie odczujemy trudów redukcji.

Dieta pudełkowa – zbilansowana dieta redukcyjna
Dieta pudełkowa rekomendowana jest przez wielu dietetyków i lekarzy. Dlaczego? Jadłospis tego typu zapewnia pełnowartościowość i tzw. zdrową redukcję, tj. dietę o obniżonym bilansie kalorycznym o około 10-20%.

W przeciwieństwie do głodówek i innych radykalnych rozwiązań – nie powoduje dyskomfortu i nie ogranicza pracy naszego organizmu.

Dieta pudełkowa, a efektywność odchudzania
Ile można schudnąć stosując dietę pudełkową? Na jakie rezultaty można liczyć? Odpowiedź na te pytania nie jest jednoznaczna. Wszakże, tempo redukcji jest zależne od wielu różnych czynników, nie tylko od jadłospisu. Pozostałe czynniki warunkujące to:

  • aktywność fizyczna
  • typ budowy ciała
  • wzrost/waga (wskaźnik BMI)
  • podejmowana praca
  • uwarunkowania genetyczne

Nie mniej jednak, porównując dietę pudełkową do innych jadłospisów można powiedzieć, że efekty z całą pewnością będą „zdrowsze” i trwalsze. Co więcej, poprawi się nasza uroda i samopoczucie.

Dieta pudełkowa na odchudzanie – jak określić bilans kaloryczny?
Ogromną zaletą diety pudełkowej jest to, że możemy dowolnie określić bilans kaloryczny. Co więcej – pomoże nam w tym dietetyk odpowiadający za naszą dietę.

Bilans wartości kalorycznych obliczany jest na podstawie wskaźnika całkowitej przemiany materii. Zwykle obniża się go o około 10-20% (wówczas zmuszamy organizm do pozyskiwania energii także z innych źródeł).

Zwykle w firmach cateringowych istnieją gotowe plany na: 1500, 2000, 2500, 3000 kcal. Jeśli jednak pragną Państwo – indywidualnego, spersonalizowanego planu żywieniowego – nic nie stoi na przeszkodzie. Wiąże się to jednak z koniecznością dopłaty.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*